Kiedy można rozłożyć zachowek na raty?

Zachowek na raty

Spadkobiercy testamentowi lub osoby obdarowane przez spadkodawcę nie zawsze mają świadomość tego, że w przyszłości będą musiały zapłacić zachowek. Często o konieczności rozliczenia zachowku dowiadują się dopiero z przedsądowego wezwania do zapłaty. W związku z tym, nieraz nie są przygotowane do zapłaty znacznej sumy pieniężnej z tego tytułu. W pewnych sytuacjach będą mogły starać się o to, aby sąd rozłożył zachowek na raty.

Zobacz:
Komu przysługuje zachowek? – adwokat Wrocław
Czym jest zachowek? – adwokat Wrocław

Jak starać się o rozłożenie zachowku na raty?

Przede wszystkim, jeśli jako osoba pozwana o zapłatę zachowku nie będziesz w stanie zapłacić jednorazowo kwoty dochodzonej w pozwie, powinieneś już w trakcie postępowania sądowego złożyć wniosek o rozłożenie zachowku na raty. Taki wniosek powinien zawierać uzasadnienie oraz dowody popierające argumenty pozwanego.

Nawet jeżeli kwestionujesz w całości roszczenie o zapłatę zachowku, warto z ostrożności procesowej wystąpić do sądu z takim wnioskiem. W razie niepowodzenia w sprawie, sąd będzie mógł rozważyć Twoje argumenty i rozłożyć zachowek na raty, jeżeli nie będziesz mógł dokonać niezwłocznej zapłaty.

Kiedy sąd może rozłożyć zachowek na raty?

Sąd może uwzględnić wniosek o rozłożenie zachowku na raty, jednak musi brać pod uwagę kilka przesłanek. Rozpatrując taki wniosek sąd będzie kierował się możliwościami osobistymi i majątkowymi osoby zobowiązanej do zaspokojenia roszczenia z tytułu zachowku (np. ze względu na stan rodzinny, zdrowotny, finansowy i in.) Nie bez znaczenia jednak jest, w jakiej sytuacji znajduje się ten, komu zachowek przysługuje. Sąd będzie miał obowiązek szerokiego przeanalizowania okoliczności przemawiających za argumentami obu stron.

Ustalając okres, na który raty o zapłatę zachowku zostaną rozbite, sąd będzie kierował się zarówno możliwościami osoby zobowiązanej, ale także interesem uprawnionego z tytułu zachowku. Uwzględniając wniosek, sąd nie może ustalić ich na okres dłuższy niż 5 lat.

Jeżeli po wydaniu wyroku Twoja sytuacja jeszcze bardziej się pogorszy, w bardzo wyjątkowych sytuacjach, sąd będzie mógł odroczyć termin zapłaty rat już wymagalnych lub przedłużyć termin płatności rat nawet do 10 lat. W tym celu konieczne będzie założenie kolejnej sprawy w sądzie.

Zobacz również:

Usługi Kancelarii – Adwokat Wrocław (kliknij, żeby przejść):

Karolina Łabędzka - adwokat | mediator

Jestem adwokatem i mediatorem. Od ponad 10 lat świadczę pomoc prawną. Od początku swojej kariery prawniczej zajmuję się głównie sprawami spadkowymi, rodzinnymi oraz prawną obsługą przedsiębiorców.

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się ze mną:
+48 784 639 300
biuro@adwokat-labedzka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Nazywam się Karolina Łabędzka. Jestem adwokatem i mediatorem. Od ponad 10 lat świadczę pomoc prawną. Od początku swojej kariery prawniczej zajmuję się głównie sprawami spadkowymi, rodzinnymi oraz prawną obsługą przedsiębiorców.

Moje działania cechuje profesjonalizm, rzetelność oraz kompleksowość. Dokładnie wsłuchuję się w potrzeby Klientów, dzięki czemu dobieram dla nich optymalne rozwiązania prawne. Każdą sprawę analizuje z różnych stron, aby finał sprawy był możliwie najkorzystniejszy.

Przeczytaj także