Gdzie założyć sprawę o zachowek – adwokat Wrocław

Gdzie założyć sprawę o zachowek

Jeśli zastanawiasz się, gdzie założyć sprawę o zachowek, musisz wiedzieć, że w sprawach sądowych obowiązują dwie właściwości sądów: miejscowa i rzeczowa. Zakładając w sądzie jakąkolwiek sprawę cywilną, musisz wziąć pod uwagę obie właściwości. Dotyczy to również spraw o zapłatę zachowku. Te kwestie powinieneś rozważyć, zanim wniesiesz pozew do sądu.

Wiem, że analiza właściwości sądu może być problematyczna, dlatego w tym wpisie postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Gdzie założyć sprawę o zachowek – właściwość miejscowa i rzeczowa

1. Właściwość rzeczowa

Właściwość rzeczowa sądu dotyczy ustalenia, czy sprawa będzie rozpoznawana przez sąd rejonowy, czy też powinna trafić do sądu okręgowego. Rozróżnienie, który z tych sądów będzie właściwy, w niektórych sprawach rodzi wiele problemów.

W przypadku pozwu o zachowek musisz kierować się kwotą, jakiej będziesz żądać z tytuły zachowku.

Sprawa o zachowek, w której domagasz się kwoty mniejszej lub równej 75 000 zł, będzie rozpoznawana przez sąd rejonowy.

Natomiast, sąd okręgowy będzie właściwy w sprawie, w której wartość dochodzonego roszczenia o zachowek przewyższy kwotę 75 000 zł.

2. Właściwość miejscowa

Sądem właściwym miejscowo w sprawie o zapłatę zachowku jest zawsze sąd ostatniego miejsca zwykłego pobytu spadkodawcy na terytorium Polski. Miejsce pobytu jest rozumiane jako miejsce, w którym dana osoba zazwyczaj przebywa i w którym znajduje się jej główne centrum życia. Zatem, będzie to najbliższy, ze względu na miejsce zamieszkania spadkodawcy, sąd rejonowy lub sąd okręgowy.

Sprawy, w których nie można ustalić ostatniego miejsca pobytu spadkodawcy w Polsce, występują bardzo rzadko, ale przepisy również przewidują rozwiązanie dla takiej sytuacji. W takim przypadku, sądem właściwym miejscowo do rozpoznania sprawy o zachowek będzie ten sąd, w obszarze którego znajduje się majątek spadkodawcy lub jego część.

Zobacz również:

Usługi Kancelarii – Adwokat Wrocław (kliknij, żeby przejść):

Karolina Łabędzka - adwokat | mediator

Jestem adwokatem i mediatorem. Od ponad 10 lat świadczę pomoc prawną. Od początku swojej kariery prawniczej zajmuję się głównie sprawami spadkowymi, rodzinnymi oraz prawną obsługą przedsiębiorców.

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się ze mną:
+48 784 639 300
biuro@adwokat-labedzka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Nazywam się Karolina Łabędzka. Jestem adwokatem i mediatorem. Od ponad 10 lat świadczę pomoc prawną. Od początku swojej kariery prawniczej zajmuję się głównie sprawami spadkowymi, rodzinnymi oraz prawną obsługą przedsiębiorców.

Moje działania cechuje profesjonalizm, rzetelność oraz kompleksowość. Dokładnie wsłuchuję się w potrzeby Klientów, dzięki czemu dobieram dla nich optymalne rozwiązania prawne. Każdą sprawę analizuje z różnych stron, aby finał sprawy był możliwie najkorzystniejszy.

Przeczytaj także